Bitcoin ve Altcoin Alım, Satım İşlemleri

Bitcoin ve diğer kripto paraların en önemli kullanım amaçlarından biri de yatırım aracı olarak da yaygın bir şekilde kullanılmasıdır. Kripto paralar aynı altın gibi düşünülebilir, fiyat düştüğünde alınır çıktığında satılır, bu işlemler sonrasında ise para kazanma imkanı doğar. 

Bitcoin ve altcoinler ile ilgilenen çoğu kullanıcı 7 günü 24 saat açık olan borsalarda alım ve satım işlemi yaparak para kazanmaya çalışır. Bitcoin ve altcoin alım, satım işlemleri için borsalarda öncelikle bir exchange sitesine (Bitcoin veya altcoin borsasına) üye olmak gerekir. Sonrasında eğer elinizde kripto para varsa, bu sitedeki açtığınız hesaba transfer edip işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Kripto paralara yeni başlamışsanız ve eğer elinizde Bitcoin veya herhangi bir altcoin yoksa, exchange sitesine para (TL, Dolar veya Euro) gönderip, daha sonrasında site içerisinde alım emri vererek bu parayı kripto paralarla takas edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir  Altın Bonoları

Takas (exchange) işleminde site yani aracı şirket size herhangi bir şekilde kripto para satmaz ve almaz, takas işlemi yalnızca kullanıcılar arasında yapılır. Başka bir ifadeyle, elinizde bir miktar Bitcoin var ve satıp TL’ye çevirmek istiyorsunuz diyelim, bunun için satmak istediğiniz Bitcoin miktarını ve satış fiyatını girerek satış emri vermeniz gerekir. Bu işlemi yaptıktan sonra, satışın gerçekleşmesi için başka bir kullanıcının da sizin satış emrine karşılık gelecek şekilde alış emri vermesi gerekir ki işlem gerçekleşsin. Bitcoin ya da altcoin alım satım yaparken aslında borsa mantığında hareket etmiş oluyorsunuz. Aradaki tek fark borsalarda elinizdeki hisse için satım emri verdiğinizde o an için herhangi bir talep olmasa dahi hisse o anki ederinden aracı kurum tarafından alınır hisse karşılığı para hisseyi satanın hesabına geçer. Aslında hisse senetlerinin alınıp satıldığı borsalar ile bitcoin ya da altcoinlerin alınıp satıldığı borsalar arasındaki en büyük fark hız farkıdır.

İlginizi çekebilir  Alıcı Piyasası

Site içerisinde alış ve satış fiyatları her eşleştiğinde, yani aynı değer olduğunda işlem gerçekleşir. Bunun karşılığında da exchange sitesi alıcıdan ve satıcıdan bir miktar komisyon alır. Yani exchange sitesi temel amacı aynı platform üzerinde alıcıyı ve satıcıyı birleştirerek güvenli ticaretin yapılmasını sağlamaktır.

Kripto paralarla al-sat yapan kullanıcılar kısa veya uzun vadede bu işlemleri sürekli olarak gerçekleştirerek kar yapmayı amaçlamaktadırlar. Yeni başlayan kullanıcılar için ise al-sat yapma önerilmez, öncelikle Bitcoin ve kriptoların dünyasını anlamak ve piyasayı iyi bilmek çok önemlidir. 

Bir cevap yazın