Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin’i bu kadar önemli bir teknoloji ve büyük bir buluş yapan kilit noktalarından bir tanesi Proof-of-Work olarak bilinen konsepttir. Aslında Bitcoin çıkartmak, yani madencilik yaparak bir miktar Bitcoin elde etmek madenciliğin tek amacı da değildir. Bitcoin madencileri aynı zamanda Blokchain denen ve yine Bitcoin’ i Bitcoin yapan özelliklerden birisi olan ve merkezi olmama özelliğine sahip (decentralized) hesap defterini de tutmaya yarar. Hesap defterleri sizin de tahmin ettiğiniz gibi blockhain veri tabanında gerçekleşen işlemlerin hesaplarını tutmaya yarıyorlar.

Blockhain üzerinde gerçekleşen işlemler aynı blok zincirini paylaştığınız herkese açıktır yani herkes birbirinin işlemlerini görebilir. Blok üzerinde bulunan her bir madenci anonim olarak görünür bu da kim hangi işlemi yapmış bunun belirlenmesini engeller.  Bitcoin madenciliğini özet olarak anlatmak gerekirse, bilgisayarınıza özelliği olan bir sayıyı aratıp buldurmanızdan ibaret ve bu sayıyı önemli yapan şey ise, bulunmasının oldukça zor olması ve bulunmasının gittikçe zorlaşması.

Zor bulunmasının ve zorlaşmasının sebebi ise şans eseri değil. Bunun sebebi Bitcoin protokolü tasarlanırken, Satoshi Nakamoto tarafından ayarlanmış bir güvenlik önlemi olması. Bu güvenlik önlemi, herkes kafasına göre ” Bitcoin basma ” işlerini gerçektiremesin veya Blockchain’i manipüle edemesin diye vardır. Başka bir ifadeyle madencilik denilen şey, bilgisayarınıza oynattığınız bir şans oyunu ya da yukarıda yazıldığı gibi, rakamlardan oluşan bir saman yığınında, yine rakamlardan oluşan  bir iğne aratmak gibidir. Burada her bir yaptığınız arama hamlesi de bilgisayarınızın işlemci gücü ile doğru orantılıdır. Yani işlemci gücünüz oranında saatte, günde yılda sizin hesabınıza hangisi uyuyorsa o kadar fazla veya az arama işlemi gerçekleştirirsiniz.

İlginizi çekebilir  Ticari işletmelerde aktif

Bu durumda da bu işe ne kadar çok işlemci gücü  yatırırsanız, saman yığınında bir iğne bulma olasılığınız o kadar artacaktır.

Bu arada, söz konusu dijital saman yığınını devasa, iğnenin de küçücük  olduğunu hayal etmeniz olayı  kavramanıza yardımcı olacaktır. Ve samanlığın bir köşesinden aramaya başlamak ” ve buna benzer şekillerde optimizasyon yöntemleri kullanarak işleminizi kısaltmak / şansınızı arttırmak da mümkün değil. Bu biraz kötü bir örnek olacak ama iğnenin sürekli ve rastgele olarak yer değiştirdiğini düşünün. Şu andaki duruma (Bitcoin protokolünün günümüz için belirdiği zorluk ve ödül seviyesinde (, bu iğneyi bulan ( yani ”çekilişi kazanan ”) madenci 25 Bitcoin ödül kazanıyor. Bu rakam Bitcoin ‘in ilk zamanlarında 50 idi ve git gide azalacak. Sonuç olarak, madencilik zor ve çok miktarda işlemci gücü gerektiriyor, zorluğu giderek artıyor ve ödül miktarı da azalıyor.

İlginizi çekebilir  Bitcoin nasıl kullanılır? Sanal cüzdan gerekli mi?

Bunun dışında, kişisel olarak sizin herhangi bir mining  cihazı alıp Bitcoin madenciliği olayına girmeniz, yüksek ihtimalle, finansal olarak zarara girmenizle sonuçlanabilir. Fakat bu demek olmuyorki tüm coin’ler için aynı şey geçerli. Madencilik için Bitcoin dışında sanal para coin’lerini tercih edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın