Bitcoin

Bitcoin dijital para birimlerinin ilki olarak, 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma adlı bir grup veya bir kişi tarafından geliştirildiği düşünülmektedir. 2009 yılının ocak ayında ise ilk blok ( Genesis blok )  yaptırılarak madencilik ve transferler başlamıştır. Bitcoin ile kişiden kişiye (P2P) doğrudan transfer yapılabilir ve hiçbir aracıya ihtiyaç duyulmaz.

Transferlerde gönderim kaynağı ve alıcıyı tespit etmek zordur. Gerekli güvenlik tedbirleri alındığı taktirde sizin dışınızda  hiç kimse hesaplarınızı kontrol edemez ya da el koyamaz ve tüm hesaplar dijital cüzdanlarda saklanır. Kısaca, tamamen  özgür, sanal bir para birimidir. Bu sistem doğası gereği parayı amaç olmaktan  bir nebze olsun çıkarıp araç haline getiriyor. Bu bakıdan bitcoin, mevcut  finansal sistemin ısrarla görmezden gelmeye çalıştığı ancak başaramadığı yeni  bir deneysel teknolojidir!

Bitcoin’i Maddeler Halinde Özetleyelim
– Dijital para birimidir ve maddesel ve fiziksel (ağırlık olarak gr, kg cinsinden ) bir karşılığı yoktur. 
– Bitcoin bir ağ etkileşimidir, bir merkezi yoktur ve A kişisinden B kişisine dijital para transferi sağlar.
– İnternet olan herhangi bir noktadan transfer yapılabilir.
– Aracısı ya da komisyoncusu yoktur.
– Bitcoin, açık kaynak kodla yazılmıştır ver herkese açıktır, sistemin sahibi ise onu kullanan herkestir.
– Tüm ülkelerde kullanılır ve kişisel hesaba müdehale edilemez
– Kullanım koşulu, ön sınırlama sözleşmeleri veya şartları gibi sınırlayıcıları yoktur.
– Bitcoin, madenci denilen ücretsiz bir program tarafından üretilir.
– Üretilecek Bitcoin sınırlandırılmıştır. Toplamda 21 milyon adet Bitcoin üretilecektir.
– Üretim hızını kontrol edebilmek için Bitcoin çıkarma hızını belirleyen zorluk seviyesi belirli protokoller çerçevesinde sürekli olarak ayarlanır. Zorluk ağdaki üretim yoğunluğuna göre belirlenir. Her kullanıcının dijital bir cüzdanı ve hesabı vardır.
– Bitcoin transferlerini eşsiz bir imza ile imzalanır ve sırayla madenciler tarafından doğruluğu ve eşsizliği kontrol edilerek onaylanır. Böylece aynı Bitcoin ikinci kez kullanılamaz ve mükerrer ödeme engellenir.
– Bitcoin ile ürün satışı yapmak için hiçbir ekstra ödeme yapmazınız. Sizden herhangi bir ön koşul istenmez.
– Bitcoin; TL, USD ve EURO gibi birçok para birimine dönüştürülebilir. 

İlginizi çekebilir  Bitcoin nasıl kullanılır? Sanal cüzdan gerekli mi?

Bitcoin kullanmanın avantajları nelerdir?
Bitcoin eşler-arası ( gönderen ve alan arasındaki ) bir dijital ödeme sistemidir ve birçok özelliğe sahip olması nedeniyle ilk ve benzersizdir. Banka, havalesi, EFT veya kredi kartı gibi geleneksel ödeme sistemlerine göre bir çok avantajı bulunmaktadır.

Bitcoin kullanmanın dezavantajları nelerdir?
Bitcoin kullanmanın dezavantajları kripto para sisteminin henüz tam anlamı ile oturmamış olmasından dolayı yerleşik ekonomi düzeni kripto paralara karşı önyargılı davranıyorlar bu durum kripto paralar üzerinde olumsuz etkilere yol açabiliyor. Böylelikle kripto paralar aniden yüksek oranda değer kaybedebiliyor. 

Bir cevap yazın