Bono nedir? Bono alınıp satılır mı?

Bono nedir? Bono en basit şekli ile paraya ihtiyacı olan tarafın ihtiyacı olan parayı karşılamak amacı ile belirli bir zaman içerisinde, başta belirlenen faiz ile geri ödeme koşuluyla aldığı paranın karşılığında vermiş olduğu yazılı senettir. Bono alınıp satılır mı? Evet son dönemde bono borsa üzerinden alınıp satılan yaygın bir yatırım aracı haline gelmiştir. Bono kimler tarafından çıkarabilir? Bonolar devlet kurumları, bankalar ve özel sektörler tarafından çıkartılabilir.

En başta bonoyu basitçe tarif ederken iki taraftan bahsettik. Bono paraya ihtiyacı olan kurum ya da kuruluş tarafından hazırlanır. Hazırlanan senetin bono olarak sayılması için olmazsa olmaz kurallar vardır. Bunlar hazırlanan kıymetli kağıdın üzerinde mutlaka bono ibaresi yazmalıdır. Ayrıca alacaklının adı – soyadı ( lehtar olarak geçmektedir ) – düzenleme yeri açık adresi – düzenlendiği tarih ( keşide ), senedi düzenleyenin imzası, ödeme yeri, vade süresi, ne kadar ödeneceği konuları açık açık yazmalıdır. Bono vadeleri en az 2 ay ( 60 gün ) en fazla 1 yıl ( 365 gün ) olabilir.

İlginizi çekebilir  Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bono türleri; hazine bonoları, banka bonoları, Şirketlerin finansman ihtiyaçlarını karşılamak için çıkarmış oldukları bonolar, Borsa aracılığı ile çıkarılan değerli emtia bonoları.

Şimdi de bono türlerini biraz daha detaylı olarak anlatmaya çalışacağım.

Hazine Bonoları; Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından kaynak ihtiyacını karşılamak amacı ile çıkarılan bonolardır. Hazine bonolarının en güvenilir bono olduğunu söyleyebiliriz. Paranızı devlete borç olarak verdiğiniz için paranızı geri almanız da bir sorunsuz olacaktır ve devlet garantisindedir. Ancak göz önünde bulundurulması gereken bir diğer konu da hazine bonolarının riski az olduğundan getirisi de diğer bono çeşitlerine göre daha düşüktür.

Banka Bonoları; banka bonoları SPK ( Sermaye Piyasası Kuru) tarafından onaylanmış bonolardır. Banka bonoları risklilik bakımından devlet bonoları gibi az riskli bonolardır. Banka bonolarına yatırım yaparken enflasyon ve faiz oranları göz önünde bulundurulmalıdır.

İlginizi çekebilir  BORSA

Şirket Bonoları; finansman bonosu olarak da adlandırılan bu bonolar şirketlerin finansman ihtiyaçlarını karşılamak için çıkarmış oldukları bonolardır. Şirket bonoları getirisi yüksek ancak risk seviyesi de aynı oranda yüksek olan yatırım araçlarıdır.

Değerli emtia bonoları; altın, gümüş, platin gibi değerli madenler üzerinden çıkarılan bonolara borsa aracılığı ile yatırım yapılabilir. 

Bono araçlarına yatırım yapmak için aracı bir kurumla çalışmalısınız. Bu aracı kurum yetkili bir banka olabileceği gibi SPK ( Sermaye Piyasası Kurumu) tarafından yetkilendirilmiş bir aracı kurum da olabilir. Borsada işlem yapmaya yetkilendirilmiş aracı kurumlar Sermaye Piyasası Kurulu resmi internet sitesinde listelenmiştir.

Bir cevap yazın