Kripto Para

Kripto para nedir? Sorusu son günlerde özellikle internet ve televizyonlarda karşımıza sık sık çıkıyor. Hatta soru olmaktan çoktan çıktı ve hayatımıza girmeye de başladı. Ekonomi çevreleri ile içli dışlı olanlar artık ya kripto parayla bir şekilde uğraşıyorlar ya da etraflarında kripto parayla uğraşan bir tanıdıkları var. Kripto para kavramını anlamak için öncelikle kriptografinin ne olduğunu bilmek gerekiyor.

Kriptografi; gizlilik, kimlik denetimi, bütünlük gibi bilgi güvenliği kavramlarını sağlamak için çalışan matematiksel yöntemler bütünüdür. Bu yöntemler, bir bilginin iletimi esnasında karşılaşılabilecek aktif ya da pasif ataklardan – bilgiyi, dolayısıyla bilgi ile beraber bilginin göndericisi ve alıcısını da koruma amacı güder.

Bir başka deyişle kriptografi, okunabilir durumdaki bir bilginin istenmeyen taraflarca okunmayacak bir hale dönüştürülmesinde kullanılan tekniklerin tümü olarak da gösterilir. 

İlginizi çekebilir  Bono nedir? Bono alınıp satılır mı?

Kriptografi biliminin gelişmesiyle birlikte internet üzerinde transferi yapılan bilgilerin  güvenliği de artmaya başlamıştır. Bu gelişmeler kripto  paranın bir yazılım olarak ortaya çıkmasını sağlamıştır. İlk olarak ortaya çıkan ” Bitcoin” bu mantıkla çalışan bir kripto paradır ve kripto paralar içerisinde en popüler olanıdır.

Kripto para, gerçek paradan farklı olarak elle tutulan, deri bir cüzdanda taşınan bir değer değildir. Merkezi olmayan bir sistem ile geliştiği için, bu paraların üretiminde hiçbir devlet ya da özel kuruluşlarının söz hakkı yoktur.

Klasik anlamda kullandığımız tüm paralar devletler tarafından üretilen ve arkasında devlet desteği olduğu için ” belirli bir değeri” olan cisimlerdir. Ancak yeni gelişen kripto para teknolojisi hiçbir devlet desteği olmaksızın dünyanın her yerindeki bireysel kullanıcılar tarafından üretilerek” belirli bir değer” edinmiştir. Özellikle son 1 – 2 yıl içerisinde gösterdiği performans ile kripto paralar bütün yatırımcıların dikkatini çekmeyi başarmıştır. Kripto paralar klasik parasal sisteme rakip olarak görüldüğünden midir? Bilmem bazı devletler kripto paralara adeta savaş açmış durumda. Ancak neredeyse bir o kadarı da kripto paraları destekleyen ya da kabul eden kararlar almışlar. Teknolojinin hayatımızın her alanını bu denli bir hızla ve büyük bir hacim ile işgal ettiği günümüzde kripto para sisteminin kabul görmemesi ve yerleşmemesi imkansız gibi durmakta.

İlginizi çekebilir  BORSA

Bir cevap yazın