Borsa İstanbul güçlenmeye devam ediyor.

Dolar kurunda oldukça yüksek olan ateş bir türlü düşürülemiyor. Dolar bir ara 3,90 TL yi dahi gördü 2017 ocak ayının son haftalarına geldiğimizde 3,80 TL nin biraz altında 3,77 TL  seviyelerinde bulunuyor. Buna karşın euro 4 TL seviyesinde tutunuyor.

Peki bundan sonra ne olacak dolar ve euro yükselişlerine devam edebilecek mi? Dolar ve euro da geldiğimiz seviyelerin bir hayli yüksek seviyeler olduğu kanaatindeyim. Borsamızın değerinin gerçek sahip olduğu değerin bir hayli altında olduğunu göz önünde bulundurursak  dolar, euro gibi döviz kurlarında muhtemel bir aşağı yönlü hareket beklemek gayet akıllıca olacaktır diye düşünüyorum. 20 ocak itibari ile Trump resmen ABD başkanı oldu. Ancak hiç de öyle beklediğimiz gibi fırtınalar kopmadı Borsa İstanbul çıkışını sürdürüyor. Ekonomideki bu istikrarın bir müddet devam edeceğini düşünüyorum en azından FED in Trump sonrası alacağı ilk faiz kararına kadar. Borsa İstanbul 83 bin seviyelerinin üstünde. Trump’ın açıklamalarından anlaşılan ABD’yi yönetenler başka ülkelerden daha çok kendi işlerine odaklanacakları yönünde. Eğer durum gerçekten bu şekilde olursa gelişmekte olan ülke ekonomilerin tabi ki Borsa İstanbul’un da bu durumdan pozitif etkileneceğini düşünüyorum. Başta ortadoğuda devam eden çatışmalar olmak üzere dünyanın hemen her yerinde risklerin olduğu her an her bir kuralın değişebileceği riskli bir zaman diliminden geçiyoruz ve bu riskler ister büyük olsun ister küçük bütün ülkeleri etkiliyor. Son 6 ayda döviz kurlarında gördüğümüz oynaklıktan sonra kriz tellalları koro halinde ocaktan sonra açıklanacak olan şirket iflaslarının yaygarasını yapıyorlardı. Ancak bakıyorum da iflas haberleri bir yana Türkiye ekonomisi hedeflerine doğru emin adımlarla ilerliyor. Yükselen bir doların yanında yükselen bir Borsa İstanbul’un olması demek dolar ile Borsa İstanbul’un rekabet edebildiğinin göstergesidir.

İlginizi çekebilir  Suudi Arabistan Türkiye'den zırhlı araç alacak

Son göstergelerde enflasyon oranlarının arttığını kabul etmekle birlikte bu durumun doğru bir şekilde yönetilebilmesi gelir dağılımından kaynaklanan adaletsizliğin giderilmesi sonucunu getirebilir. Trump’ın iş başına geçmiş olması bana göre bütün ekonomileri rahatlatan bir gelişmedir ve başta dolar olmak üzere bütün döviz kurları olması gereken seviyelere gelecektir tabiki bu kademeli olacak bir anda değil.

Bir cevap yazın