Borsa İstanbul Şirket Haberleri

 

 

KLGYO  KİLER GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel) )

İlgili Şirketler [KLGYO]
Açıklamalar

Şirketimizin kamuya açıklanmış son finansal tablolarında stoklar ve diğer duran varlıklar hesabında 111.882.254 TL kayıtlı değeri ile taşınan 47 adet İstanbul Sapphire rezidans dairesinin 90.594.000 USD+KDV bedel ile Mehrdad Safari ye toplu satışı gerçekleştirilmiştir. Yatırımcılarımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 


 

 

NUROL HOLDİNG/KEMAHLI:
ALTAY TANKI NIN ÜRETİMİYLE İLGİLENİYORUZ – BLOOMBERG HT 

Yükselme Potansiyeli: 8%
Gerçekleşen ve Tahminler

Net kar beklentilerin üzerinde. Vakıfbank yılın son çeyreğinde 782 milyon TL solo net kar etti. Bu değer önceki çeyreğe göre %4 gerilerken ortalama piyasa beklentisi olan 659 milyon TL’nin %19 üzerinde gerçekleşti (İŞY: 765 milyon TL). Geçen çeyrekte Şekerbank hisselerinin satılması ile banka 150 milyon TL bir kereye mahsus gelir kaydetmişti. Bu çeyrekte güçlü gelen net ticari kardan sonra ihtiyatlılık nedeniyle banka 200 milyon TL ilave özel karşılık ayırdığını açıkladı. Böylece aslında son çeyrekte banka 1 milyar TL’ye yakın net kar elde etti. 2016 yılının tamamında net kar yıllık % 40 büyüme ile 2,7 milyar TL olurken özkaynak karlılığı %15 olarak gerçekleşti.

Dördüncü Çeyrekte Öne Çıkanlar

Kredi mevduat spredleri güçlü seyrini korudu. Son çeyrekte müşteri kredileri %7 büyürken fonlama tarafında banka yabancı kaynak ve toptan fonlama kanallarını aktif olarak kullandı. TÜFEX getirilerindeki düşüş ile bankanın net faiz marjı 18 baz puan daralırken tüm yılı %4,3 ile tamamlayarak bütçe hedeflerini aştı. Banka yönetimi bu yılın ilk çeyreğinde TÜFEX getirilerinde 244 milyon TL artış ve net faiz marjında 75 baz puan genişleme olacağını söyledi.

Net ücret ve komisyon gelirleri bütçeyle uyumlu. Son çeyrekte net ücret ve komisyon gelirleri %13 büyürken tüm yılki büyüme %6 ile güncellenen bütçe hedefleriyle uyumlu oldu. Diğer giderler önceki döneme göre yatay kalırken 2016’nın tamamında yıllık artış %6 ile sınırlı kaldı.

TGA oluşumu hızlandı. Son çeyrekte net tahsili gecikmiş alacak oluşumu 189 baz puana yükselirken teminatsız tüketici ve KOBİ kredileri artışta etkili oldu. TGa oranı yılı %4,2 düzeyinde tamamladı. Yeniden yapılandırılan krediler toplamın %1’i düzeyinde. Yakın izlemedeki krediler % 13 gerilerken toplam kredilerin %3,7’sini oluşturdu. Net kredi riski 104 baz puan olsa da 200 milyon TL ilave özel karşılık hariç tutulduğunda bu değer 50 baz puan oldu.

Değerleme üzerindeki etki ve Görünüm

2017 bütçe beklentileri. Vakıfbank yönetimi 2017 yılında kredilerde %14 büyüme, net faiz marjında 15 baz puan daralma, net ücret ve komisyon gelirlerinde %20 büyüme, TGA oranında 30 baz puan bozulma, 150 baz puan brüt kredi riski (50 baz puanı genel karşılıklardan geliyor; bankanın 1,2 milyar TL düzeyinde geri çevrilebilir genel karşılık rezervi bulunuyor.) ve diğer giderlerde %10 artış hedefliyor. Bankanın net kar büyümesi ve özkaynak karlılığı hedefleri sırasıyla %10 ve %14 düzeyinde. Piyasa beklentisi ise özkaynak karlılığının %12 olacağı yönünde. Banka yılsonunca CET1 ve SYR’nin %11 ve %14 üzerinde kalacağını öngörüyor. Fitch’in not indirimi etkisi olmayacak zira banka hesaplamalarında Türkiye’ye yatırım yapılabilir ülke notu veren JCR ve IIRA’yı kullanacağını açıkladı. İlk çeyrekteki sermaye benzeri kredi değişimi (Basel III uyumlu) ve güçlü içsel sermaye üretim kapasitesinin sermaye rasyolarını koruması bekleniyor.

Piyasanın olumlu tepki vermesini bekliyoruz. Banka yönetimi ilk çeyrekteki net faiz marjı ve aktif kalitesi görünümünün beklentilerden olumlu seyrettiğini söyledi. TGA oranının yılsonundan daha düşük bir yerde olduğu bilgisi paylaşıldı. Vakıfbank geçen hafta BDDK solo sonuçları ile uyumlu bir şekilde Vergi Dairesi’ne sunduğu mali tablolarını açıkladığı için güçlü son çeyrek sürpriz değil. Banka hisselerinin yılbaşından bu yana güçlü seyri düşünüldüğünde 2017’ye ilişkin iyimser beklentilerin daha önce fiyatlanmaya başladığını söyleyebiliriz. (YTD)
www.paraborsa.net

İlginizi çekebilir  EnerjiSa hisse satmıyor

Bir cevap yazın