Dolar – TL Kısa vade

3.55 TL nin altını gören bir dolardan sonra yeniden 3.60 TL seviyelerinden tutunmaya çalışan bir dolar var karşımızda. Dolar – TL de bir çok analist tarafından kuvvetli bir direnç noktası olarak görülen 3.55 TL nin altının görülmesi Dolar – TL de neyin habercisi? Dolar düşmeye devam mı edecek? Yoksa dolar yükselir mi?

Açıklanan FED tutanakları mart ayı için bir faiz artışını desteklemekten uzak görünüyor. Bu durum Dolar – TL  de aşağı yönde baskıya neden olabilir. Ayrıca ABD tarafında da işlerin çok da iyi gitmiyor olması dolar üzerindeki bir başka olumsuz neden olarak görülebilir.  Bir çok analiste göre Dolar – TL nin yukarı yönde devam edebilmesi için 3.60 TL seviyesi önemli bir nokta. 3.60 TL nin üzerinde tutunabilen dolarda 3.65 TL seviyeleri görülebilir. 3.60 TL nin aşağısı için ise  ise 3.55 TL ve altı seviyelerini  ve hatta daha da altına sarkan bir dolar – TL görebiliriz. Ayrıca hafta içi ABD den önümüzdeki hafta içi gelecek ekonomik veriler de doların seyri açısından önemli bir veri olacaktır. ABD den gelecek olan ekonomik verilerin beklentiler veya üzerinde gelmesi dolara olan talebi arttırabilir ve  yukarı yönde fiyatlanmasına neden olabilir. Tersi bir durumda yani ekonomik verilerin beklentilerin altında kalması doların yönünü aşağıya çevirecektir ki zaten dolarda kısa vadenin şu anki  psikolojisi aşağı yöne evrilmiş durumda ve ben de doların aşağı yönlü düşüşüne devam edeceğini düşünüyorum.

İlginizi çekebilir  Dolar ve Euro yükseldi. Altın yerinde saydı.

Haftanın ikinci işlem gününde ABD’den gelmeye başlayan verilerin etkisi ile Dolar  3.63 TL  yi gördü aslında ABD’den gelen büyüme  ve ticaret dengesi, CB tüketici güveni gibi endeksler haftalık ekonomik veriler ABD den beklenen önemli verilerdi ve bu verilerin ABD adına olumlu gelmesi dolarda yukarı yönlü hareket etmesine neden oldu. Bu hareket gün sonunda önemli direnç noktalarından bir tanesi olarak gösterilen dolar 3,63 TL seviyesi önemli bir tesbit ancak unutmayalım ABD den bugün gelen veriler bu haftanın en önemli verileri idi. ABD ekonomisinden olumlu veriler gelirken Türkiye de özellikle şirket bilançolarında gördüğümüz düzgün rakamlar ve Türk Lirasının yabancı ülke paraları karşısında son günlerde en çok kazandıran para birimi olması yada bölgemiz ile ilgili bunca senaryolar dahi konuşulurken hala daha  yeterince değerli olmayan borsamız yükselişini sürdürüyor. Ben inanıyorum ki hala daha aşırı değerli olan dolar hak ettiği rakamlara inecek. Yazımın başında belirttiğim gibi yukarda 3.65 TL seviyesi bir çok analist tarafından kısa vadede en tepe nokta olarak dile getiriliyordu. Önemli ABD verilerinden sonra ABD doları 3,65 TL seviyesini yakalayamamış olması bizim için hangi sinyali veriyor? Dolar almalı mıyım? Yoksa dolar satmalı mıyım? Bence bu seviyeler özellikle kısa vade için hiç uygun değil. 

Bir cevap yazın