Dünya Bankası Türkiye büyüme rakamlarını arttırdı.

Dünya Bankası Türkiye için 2015 büyüme tahminini yüzde 3.5’ten yüzde 4.5’e çıkardı. Açıklamada, “Haziran seçimi sonrasında zayıflayan tüketici güvenine ve artan seçim belirsizliğine rağmen, özel tüketim şaşırtarak hızlandı” ifadelerini kullandı

dunya bankasi

Dünya Bankası, Türkiye’nin 2015 için büyüme tahminini yukarı yönlü revize ederek yüzde 3,2’den yüzde 4,2’ye yükselttiğini açıkladı. Banka, geçen yıl için daha önce Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 5,5’i olarak açıkladığı cari açık tahminini de yüzde 5 olarak değiştirdi.

Dünya Bankasının “Türkiye Düzenli Ekonomik Notu (Ocak)” yayınlandı.Banka, 2015 in üçüncü çeyreğinde beklenenden daha hızlı gerçekleşen büyüme sebebiyle Türkiye için 2015 yılı büyüme tahminini yüzde 3,2’den yüzde 4,2’ye yükseltti.

Dünya Bankası, 2016 ve 2017 için büyüme tahminini yüzde 3,5’te sabit tuttu.Dünya Bankasının notunda, “İthalattaki önemli düşüş ve dirençli özel tüketim sayesinde mevsim etkisinden arındırılmış GSYH üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yıllıklandırılmış olarak yüzde 5,2 oranında artış kaydetti.

İlginizi çekebilir  OPEC'e göre petrol savaşları şiddetleniyor

Bir cevap yazın