Ekonomi gündem, analiz.

1 Dolar – 3,73 TL,  1 Euro  – 3,98 TL, Çeyrek altın – 139 TL, Borsa İstanbul 89,430 İster Dolar, ister altın, isterseniz Borsa İstanbul. Bütün yatırım araçları son bir kaç gündür tabiri caizse resesyona girmiş durumda.  Dolarda ani bir yükseliş ve 2017 ye girdiğimiz son 3 ayda dolardaki bu agresif yükselişe tabiri caizse devalüasyona alıştırılmaya çalışılan yatırımcı dolar ın 3,73 TL bandında sıkışmasını negatif  görebilir.

Para birimlerinin dolar karşısındaki performansı üzerinden belkide birliğin geleceğini dahi etkileyebilecektir EURO – USD .   Bu bağlamda belki de ülkelerin biri birlerine olan hamleleri EURO – USD üzerinde baskı oluşturacak. Avrupa Birliği bu konuda şimdilik koro halinde olmasa da birbirlerine kenetleneceklerinin sinyallerini veriyor. Ancak anlamaları gereken bir şey olacak. Bu savaş bildikleri gibi bir savaş olmayacak. Bunu kendileri  de çok iyi bildikleri için hala daha terör üzerinden bölgede bir şeyleri değiştirmeye çalışıyorlar.

İlginizi çekebilir  19.012.2016 Para Girişi Olan Hisse

Ekonomide yaşadığımız bu durgunluğu Türkiye ekonomisi baz alınarak açıklanmaya kalktığında kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye dahil diğer bir çok ülke hakkında gerekli gereksiz yaptıkları açıklamalar neticesinde ülke ekonomilerinde görülen oynaklıkların yarattığı ekonomik etkiye büyük bir haksızlık olacaktır.  13.03.2017 pazartesi altın reel piyasada en çok tercih edilen yatırım aracı olarak görüldü. Başta verdiğimiz dolar verisinde gördüğünüz gibi DOLAR – TL 3,73  bandı ne zaman değişecek? Dolar ne zaman yükselecek? Dolar ne olacak? Bu sorular büyük yatırımcıdan küçük yatırtımcıya herkesin tabiki beyninde. SPK ( Sermaye Piyasası Kurulu ) Foreks işlemleri ile alakalı aldığı kararla ekonomide böyle bir etkiye yol açtığının açıktan açığa değil de kulaktan kulağa fiskos şeklinde dillendirilmesi gerçekten gülünç.

İlginizi çekebilir  Dolar 05.04.2016 gününü kurtardı. 06.04.2016 dolar ne olacak?

Dolar Teknik Analiz Tablosu İlginizi çekebilir.

 

Bir cevap yazın