GBPUSD 2017 ye dair beklentiler

İngiltere Başbakanı Theresa May karanlıkta kalan GBP nin önüne azda olsa ışık verecek mum koymaya hazırlanıyor.Ne demiş > > > İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma sürecinde bulunduğunu ancak güçlü ve güvenilir bir ortak olmayı sürdüreceğini söyledi. May, “Vereceğim açık bir mesaj var. İngiltere AB’den ayrılıyor ama ayrılana kadar rolümüzü tam olarak oynayacağız. Ayrıldıktan sonra da güçlü ve güvenilir bir ortak olacağız. Bu zirve de dahil olmak üzere yakın iş birliği içinde çalışmayı sürdürmemiz hem İngiltere’nin, hem de AB’nin yararınadır.” diye konuştu.  Biz ayrılma sürecinde de ayrıldıktan sonrada sanki AB üyesi gibi hareket etmeye devam edeceğiz diyor. Ayrılmamız formaliteden ibaret. Görünüşe aldanmayın diyor……….

gbp-usd

İngiltere AB den ayrılma sürecinde dikkat edeceğimiz nokta ; Serbest Dolaşım anlaşmasını kendi istediği yönde imzalaması durumunda,
Gümrük Birliği anlaşmasını AB üyesi gibiymiş gibi yada buna yakın anlaşma olması halinde, Bankacılık ve finans sektöründeki avantajını kaybetmek istemeyecektir. Eski durumunu devam ettirecek bir anlaşma çıkması muhtemeldir. Takip edeceğimiz ekonomik verilerden ziyade bu anlaşmanın nasıl olacağı şeklinde ki haberleri takip edeceğiz. Birleşik Krallıkta kendi içinde İngiltere, Galler , İskoçya , K. İrlanda , Avustralya , Y. Zelanda , Kanada Hindistan, Mısır ve yirmi civarında ada ülkesi olan bir birlik olduğunu unutmayalım. AB bu kadar güçlü bir birliği karşısına almak istemez bu nedenle 50. madde kapsamında yapılacak olan anlaşmalar İngiltereyi uzaklaştıracak cinsten değilde memnun edecek türden olma ihtimali yüksek.

İlginizi çekebilir  Otomobil firmaları dökülüyor

50. Madde kapsamındaki anlaşmalar 2017 mart ayı gelmeden başlanacağı söylentisi var. Bunun sonuçlanması ise 2 yıl içinde olması bekleniyor.
İngiltere verileri iyi de geldiği söylenebilir. Kötü gelmiyor.
Sonuç olarak;her nekadar düşen sert bir trend varsa da bu trendin sonlandığı artık yatay bir piyasa içinde hareket edeceğini ön görerek; GBPUSD için 1.20 – 1.30 ve 1.35 psikolojik destekler arasında uzun bir yatay dönemine girildiğini tahmin ediyorum. Şu an 1.2245 seviyelerinde, sizin kendinize göre uygun göreceğiniz yerden ORTA /UZUN VADELİ olarak 1.19 stoplu 1.30 ve 1.35 hedefli alım yapılabilir.

Yine bazılarına uçuk hedefler gibi gelebilir. Varsın gelsin Foreks piyasası beklenti ve sabır üzerine kurulmuş bir piyasadır. Veriler açıklandığında zaten hükmü kalmamıştır. Biz o haberi öğrenene kadar zaten fiyatlanmıştır. Bu beklentim gerçekleşmediği takdirde az zarar , gerçekleşmesi durumunda ise zarar stopumun çok üzerinde kar bırakacaktır.

İlginizi çekebilir  Merkez bankasının faiz kararı

Bana biraz sabır biraz sermaye yeterli gelecektir. Para kazanmak için her zaman büyük sermayeye ihtiyaç yok ama sabıra ve psikolojiye paradan daha çok ihtiyaç var. ( YTD )

Nazmi Yılmaz
https://www.facebook.com/profile.php?id=100009314100012

Bir cevap yazın