Güncel ekonomi notları ve şirket haberleri

lS&P’den Gelişen Ekonomilere Kötü Haber
S&P ABD seçimleri sonrası gelişmekte olan ülkelerin risklerle karşı karşıya oldukları konusunda uyardı.
Kuruluş konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Trump gelişmekte olan ülkelerin kredi notları için risk oluşturabilir. ABD’ye yakın ve ekonomileri ihracata bağlı gelişmekte olan ülkeler ABD’nin korumacı tutumundan kaynaklanabilecek sınırlı risklerle karşı karşıya” değerlendirmesinde bulundu


Aralık ayı Fed faiz artış ihtimali 90% seviyesinde
Yatırımcılar, Trump’ın kampanyalarının mali harcamaları artıracağını ve finansal düzenlemeleri gevşeterek Fed’in faiz artışını gerçekleştirmesine destek olmasını bekliyor.


Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. (Şişecam), sürdürülebilirlik raporu, web sitesi ve faaliyet raporu incelenerek yapılan değerlendirme kapsamında Borsa İstanbul (BIST)’un Sürdürülebilirlik Endeksi’ne girdi.
-Endeks kapsamda, Şirketlerin Kurumsal Sürdürülebilirlik alanındaki başarısı Yönetim Anlayışı, Yaratılan Ekonomik Değer, Çalışan Katılımı, İş Sağlığı ve Güvenliği, Çevre, İklim Değişikliği ile Mücadele ve Toplumsal Gelişime Katkı gibi konulardaki faaliyetleri değerlendiriliyor. Değerlendirmeleri uluslararası sürdürülebilirlik kriterlerine göre yapan, Londra merkezli Ethical Investment Research Services Limited (EIRIS) şirketlerin sadece kamuya açık bilgilerini dikkate alıyor.

İlginizi çekebilir  ABD Dow Jones Industrial Average 0,49% değer kazandı.

Makina Takım’ın yüzde 100 bedelli artırımına onay çıktı
Şirketten gelen açıklama şöyle;
Şirketimizin 200.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 100.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin %100 oranında, tamamı nakit karşılığı olmak üzere 200.000.000 TL’sına çıkartılmasına ilişkin başvurumuzun onaylandığı Sermaye Piyasısı Kurulu’nun 11.11.2016 tarih ve 2016/30 sayılı SPK Bülteni’nde duyurulmuştur.14 Kasım 2016 – 10:10


Talat SERT
https://www.facebook.com/uzun.ince.9231

Bir cevap yazın