Merkez Bankası piyasalara açık konuştu. “Temkinli duruş devam edecek”

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ekonomiye dair kapsamlı raporunu yayınladı. Rapora göre 206 de hedeflenen enflasyon oranları %5 den %7,5 e yükseldi.

ekonomi-raporu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya deklare ettiği raporda özellikle şu konulara değindi.

  • Tahvil getirilerinde süren gerileme FED beklentileriyle durdu.
  • Yurt içinde talep 3. çeyrekte yavaşladı, risk primi yükseldi
  • Sadeleşmeden yakalamak istene  hedelere büyük oranda ulaştık
  • Piyasaya yaptığımız fonlama da marjinal fonlamanın ağırlığı azaldı.

PARA POLİTİKALARI
Özellikle son faiz kararıyla kendini iyice hissettiren para politikalarındaki temkinli duruşu koruyacaklarını belirten Başkan Murat Çetinkaya. Küresel düzeyde gözlemlenen risklerin de etkisiyle tüketici kredilerinde artış sinyalleri aldıklarını açıkladı.

ENFLASYON HEDEFLERİ

Merkez Bankası 2017 enflasyon hedefini %6 dan %6,5 e yükseltti. Ekonomide agresif bir büyüme beklemediklerini belirten Merkez Bankası başkanı Rusya krizi ve etkilerinin enflasyondaki yükselişin nedenlerinden bir tanesi olduğunu belirtti.

İlginizi çekebilir  Dolar - TL Kısa vade

PETROL FİYATKLARI

Petrol fiyatlarında 2016 yılı için 44 Doları işaret eden Merkez Bankası Başkanı 2017 yılında ise petrol fiyatları için 54 doları işaret etti.

EKONOMİDE SADELEŞME POLİTİKALARI DEVAM EDECEK

Merkez Bankası Başkanı ekonomide başlattıkları sadeleşme politikalarının sonuçlarından memnun olduklarını ve başlattıkları bu sadeşeime politikalarının devam edeceğini belirten Başkan Murat Çetinkaya “Sadeleşme politikalarında dikkat edilecek hususlar ekonomik veriler ve enflasyon görünümüni etkileyecek tüm gelişmeler olacaktır” şeklinde konuştu.

 

 

Bir cevap yazın