Petrol analiz…

Bütçe gelirlerinin çok büyük bir kısmını petrolden elde eden Suudi Arabistan; dünyada petrol fiyatlarının geri çekilmesi ile düştüğü darboğazdan borçlanmaya giderek çıkmaya çalışıyor. Piyasaların Suudi Arabistan’ın geleceğine yönelik güveni ise tam.

petrol

17,5 Milyar Dolarlık Tahvil Satıldı. Suudi Arabistan yönetimi petrolden kaynaklanan gelir azalışı nedeniyle bütçede oluşan açıkları kapatmak adına tahvil satma kararı aldı. Uluslararası piyasalarda 17.5 milyar dolarlık devlet tahvili satışı gerçekleştiren Suudi Arabistan’ın tahvillerin yoğun ilgi gösterildi. Tahviller piyasaya sürülür sürülmez tamamı satılarak tükendi.  Piyasa aktörleri; petrol devinin tarihi borçlanmasına, arzın tam dört katı talep gösterdiler.

Suudi Arabistan gibi notu yüksek ülke bütçe açığını kapatmak için borçlanmaya gidiyorsa petrol fiyatları burada tutarlar mı diye düşünmek lazım. Petrol üreten ülkelerin hemen hepsi bütçe açıkları ile başı dertte. Devlet gelirleri büyük oranda petrol dayalı olan ülkeler petrol fiyatlarının düşüklüğünden oldukça rahatsız. Ellerindeki tek silahları ise petrol arzlarını azaltmaları konusunda anlaşmalarıdır. Bunu yapmak içinde oldukça yoğun mesai harcadıkları bir gerçek. Bu gerçek varken ; Petrol fiyatlarının tekrardan bir dip yapması hayal. Petrol kuyu sayıları , arz miktarı ve satış güvenliği konuları bundan sonra petrol fiyatlarını etkileyen ana unsur olacaktır.Siyasi tarafı belkide rafa kalkacak. Petrol fiyatlarını uzun süre 40-65 dolar arasında olacaktır. 50-55 dolar petrol fiyatlarının medyanı olmaya aday gibi duruyor. Kendi stratejinize göre uygun yere geldiğinde alım yapıp 60 dolar hedeflenebilir. Satış mantıklı değil alım tarafı daha mantıklı. ( YTD )

İlginizi çekebilir  BİST Boğa Piyasası'nda

Nazmi Yılmaz

Bir cevap yazın