Temettü nedir? Nasıl hesaplanır?

TEMETTÜ NEDİR ?
Bir işletme ortaklarının, dönem içinde elde ettiği kardan pay alma hakları vardır. Bu hakka temettü denilmektedir. Şirketlerin çıkarttığı hisse senetlerinin, ortaklara sağladığı haklardan birisidir. Bu hakka sahip olan ortaklar, dönem içerisinde elde edilen kardan kendi paylarını alırlar. Hangi ortağın kardan ne kadar pay alacağı ise hisse senedi miktarına göre belirlenmektedir.
Temettü, Hisse senedi olarak dağıtılmaktadır. Bunun nedeni ise işletmenin bedelsiz sermaye artırımına gitmesidir. Temettü bedelleri eklendikten sonra işletmenin değeri üzerinden ortaklara yen hisse senetleri dağıtılmaktadır. Hisse senetlerine yatırım yaptığınız sürece de, bu kardan payınızı alma hakkına sahip olursunuz.

TEMETTÜ NASIL HESAPLANIR?
Bir şirketin % 60 temettü ödeyeceğini ve elinizde de bu şirkete ait 100 hisse senedi olduğunu varsayalım. Hisse senetlerinin nominal değerle ölçüldüğünü bilmeniz gerekiyor ve bu değer borsada 1 TL olarak belirtilmektedir. 1 TL karşılığında 60 kuruş temettü alırsınız ve 100 adet hisseden de 60 TL temettü almış olursunuz. Bu şekilde hisselerin fiyat dalgalanmalarının yanı sıra temettüden de para kazanmış olursunuz

İlginizi çekebilir  GBPUSD 2017 ye dair beklentiler

2016 YILININ SON ÇEYREĞİNDE 6 HİSSE TARİH VE ORANLARI

temettu%cc%88-veren-sirketler

Talat SERT
https://www.facebook.com/uzun.ince.9231

Temel Seviye
Ekonomi üzerine edindiğim tecrübeleri herkes için yazıyorum.
http://www.ekonomiuzmani.com

Bir cevap yazın