Türkiye ekonomisi son gelişmeler

Türkiye ekonomisinde yaşadığımız  son dönem gelişmelerine dair haberler.

Mart ayında ihracat rakamları geçen yıla göre %13,5 oranında arttı
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nihat Zeybekçi tarafından yapılan yazılı açıklama ile mart ayı geçici idari dış ticaret verileri değerlendirildi. Değerlendirmeye göre mart ayı geçici dış ticaret verileri geçen yılın aynı ayına göre %13,5 oranında bir artış göstererek son 36 ayın en yüksek oranını yakalamış oldu. Geçen yılın mart ayında 50 milyar TL üzerinde bir rakama ulaştı.
Mart ayında ithalat %7 oranında arttışla 60 milyar TL lik bir rakama ulaştı.  İhracatın ithalatı karşılama oranı geçen yılın aynı dönemine göre %71 seviyelerinde iken bu yıl aynı dönemde oran %76 seviyesine çıktı.

İlginizi çekebilir  Ekonomik Kriz ve markalara etkisi

Otomotiv sektörü tüm zamanların ihracat rekorunu kırdı
Türkiye’nin ihracat şampiyonu sektörü olan otomotiv sektöründen mart ayında yeni bir rekor geldi. OİB’in ( Otomobil Endüstrisi İhracatçılar Birliği )verilerine göre son altı aydır 2 milyar TL nin altına düşmeyen ihracat oranları ile Türkiye’nin ihracatının yaklaşık %20 sini tek başına karşılayan sektör mart ayında 2,7 milyar TL lik ihracat rakamını yakalayarak kendi adına tüm zamanların en yüksek ihracat rakamını yakalamayı başardı.

 

 

 

Uluslasarası kredi derecelendirme kuruluşları çark etti
Daha önce Türkiye’nin büyüme notunu 1,8 olarak açıklayan Goldman Sachs Türk ekonomisinin son dönem performansı ve ekonomik verilerini baz alarak yaptığı açılamada büyüme rakamnı 1.8 den 2.3 e çıkardığını açıkladı.

İlginizi çekebilir  Ayasofya'da ezan okunuyor. ABD Kur'an-ı Kerim sergisi açıyor.

Bir cevap yazın