100 milyon dolara satılık safir taşı

Dünyanın en büyük yıldız safir taşı 100 milyon dolara satışa çıkarıldı

safir taşı

Yumurta biçimindeki 1404 karatlık taşın sahibi bir Sri Lankalı. Taşla müzelerin ilgilenebileceği düşünülüyor.

BBC’nin haberine göre, Sri Lankalı gemologlar (mücevher bilimci) safirin ağırlığının 1404,49 karat ve piyasa değerinin 100 milyon (yaklaşık 300 milyon lira) olduğunu belirtirken, şu ana kadar bu kadar büyük bir safirin belgelenmediğini söyledi.

Değerli taşın adının açıklanmasını istemeyen sahibi, “Onu gördüğüm an satın almaya karar verdim” dedi ve safiri açık artırmada 175 milyon dolara (525 milyon lira) satabileceğini söyledi.

TEK BİR TAŞ ÜLKENİN YILLIK SATIŞINI KATLADI

Sri Lanka’da başta safir ihracatı olmak üzere değerli taş madenciliğinden yılda en az 70 milyon dolar (210 milyon lira) gelir elde ediyor. Sahibinin dediği gibi bu taş 175 milyon dolara satılırsa bütün ülkenin taş madenciliğinden 1 yılda kazandığı paranın iki katından fazlasını kazandıracak.

Safirin, Sri Lanka’nın Taşlar Şehri olarak bilinen, güneyindeki Ratnapura kentinde çıkarıldığı ve sahibi tarafından “Adem’in Yıldızı” ismiyle anıldığı belirtildi. Ülkedeki bir inanışa göre, Hz. Adem, Cennet Bahçesi’nden gönderildiğinde Sri Lanka’ya geldi ve Adem’in Zirvesi olarak bilinen dağın eteklerinde yaşamaya başladı.

Facebook Yorum Yap

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın