ABD Vize hamlesi

ABD’nin Türk vatandaşlarnıa yönelik getirdiği vize başvurularını askıya alma kararına karşı Türkiye Cumhuriyeti Devleti de yapması gereken hamleyi yaptı ve ABD vatandaşlarına karşı vize barşvurularını askıya alma kararı aldı.

Önümüzdeki birkaç günde iki ülkenin birbirlerine karşı yaptıkları vize hamlesinden çok – Türk lirası üzerindeki etkilerini konuşacağıza benziyor. Çünkü ABD vize hamlesi ile birlikte Türkiye’nin de ABD’ye karşı vize hamlesi gecikmedi ve buna ekonomik anlamda ilk tepkiyi ABD doları verdi. ABD doları güne 3.70 TL nin üzerinde bir rakamla başlayacak. ABD doları vize hemlesi olmasa dahi zaten bu sıralar pek bir agresifti Türkiye’nin Suriye İdlib operasyonu FED faiz kararı beklentileri derken ABD doları geçtiğimiz hafta zaten 3.60 TL nin üzerinde kapanmıştı. Peki ABD nin vize hemlesinin ABD doları üzerindeki ilk etkisi ne kadar şiddetli oldu. ABD ve Türkiye arasında yaşanan vize gerilimi öncesi yatırımcıları ABD dolarının uçacağı kaçacağı konusunda gaza getirmeye çalışan analistler ABD dolarının 3.70 TL li rakamları abartılı olarak dile getirirken üstüne bu vize krizi girdi ve dolar – TL 3.70 TL li rakamları gördü. Dolar – TL de 3.70 TL rakamlar bana göre sınırlı bir yukarı yönlü harekete işaret ediyor. Dolar kuru üzerinde FED faiz kararlarından çıkacak olan muhtemel bir sınırlı faiz kararı etkisi olumlu bir neden gibi görünse de ABD ekonomisini bekleyen bir yığın sorunun olduğunu da gözden kaçırmamak gerekiyor.

ABD’nin Türkiye’ye karşı uyguladığı vize başvurularını askuya hamlesi kısa vadede her ne kadar dolarda bir artışa neden olsa da orta ve uzun vadede dolar – TL de bir düzeltme olacak.

Facebook Yorum Yap

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın