Hisse senedi temel bilgiler

Hisse sendi işlemleri günümüzde borsalar yoluyla yapılmaktadır. Ülkemizde hisse senedi işlemlerinin yapıldığı yer Borsa İstanbul’dur. Borsada işlem gören şirketlerin hisselerinin alınıp satılması üzerinden yatırımcılar kar elde etmek amacı güderler.  Hisse senedi alım ve satımı sonucu kar ve zarar durumu hisseleri işlem gören şirketlerin reel ticari durumu ile bir bir alakalıdır.  Borsada işlem gören hisse senetlerine yatırım yapan yatırımcılar  satın aldıkları hisseler oranında şirketlere ortak olmazlar yada şirketlerin alacakları kararlarda herhangi bir karar verme hakkı elde etmiş olmazlar. Yatırımcılar satın aldıkları hisse senetleri üzerinden şirketlerin reel kar ve zarar durumlarına göre hisse senetlerinde yaşancak yükselme ve düşüşe göre etkileneceklerdir.

hisse-senedi

’da hisse senedi alım satımı yapabilmek için öncelikle kendinizin bir borsacı olduğunuzu tescillemeniz gerekmektedir. Borsacı olduğunuzu tescillmeniz ne anlama geliyor? Yani borsa eğitimi almaktan veya bu konuda bir diploma sahib olmaktan bahsetmiyoruz aslında. Borsada işlem yapabilmek için öncelikle kendimize ait bir hesabımız olmalıdır. Bu hesabı çalıştığımız bankalar üzerinden açabileceğimiz gibi yasaların kendilerine izin verdiği aracı kurumlar vasıtası ile de  borsada hisse  senedi alıp satabileceğimiz kendimize ait hesap açabiliriz. Borsada işlem yapabileceğimiz bir vadesiz hesap açılışını yaptığımızda hesabımızı açtığımız bank veya aracı durum  bize yatırmamız gereken minimum teminat miktarını söyleyecektir. Bu teminatı da hesabımıza yatırdığımızda genel olarak 2 veya 3 gün içinde hesabımız aktif hale gelecek ve böylece Borsa İstanbul’da hisse senedi alıp satmaya başlayabileceğiz.

Peki Borsa İstanbul üzerinde alım ve satım yapmak için değil herhangi bir sermaye şirketine bir ortaklık için hisse senedi işlemleri nasıl olmakta? Öncelikle belirtelimkibir sermaye şirketine ortak olmak ve bu şirketin alacağı şirket kararlarında söz hakkı kazanabilmek ve yönetim kurulu seçimlerinde aday olabilmek dahil diğer bütün yasal hakları elde edeceğimiz hisse senedi devir işlemleri borsada alım satım işlemleri kadar bas it yürümemektedir. Öncelikle şirket ortaklığı amacı ile ilgili yapılacak hisse senedi devir işlemlerinin her aşamasının noter onaylı olması gerekmektedir. Ayrıca Limited şirketler için hisse devri için ortakların dörtte üçünün onayı gerekiyor. Noter tasdikli yönetim kurulu kararının ticaret sicil memuruna tesliminin ardından hisse devri gerçekleşmiş oluyor.


Facebook Yorum Yap
Temel Seviye hakkında 4 makale
Ekonomi üzerine edindiğim tecrübeleri herkes için yazıyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın