Referandum Sonuçları

Türkiye tercihini yaptı. Saat 16:00 itibari ile doğuda 17:00 itibari ile de batıda oy verme işlemi sona erdi. Türk Milleti seçimini yaptı. Hayır diyerek ya 1980 darbesi ile yapılmış ve sonraki yıllarda adeta bütün maddeleri elden geçirilmiş ya da değiştirilmiş anayasa ile devam edecek ya da Evet diyecek ve adeta 1923 yılında belirlenmiş olan yönetim şeklinde aradan geçen onca yıl içerisinde en kapsamlı değişikliği yapmış olacak.

16 Nisan halk oylaması ilk gelen sonuçlara göre  EVET oyları önde görünmekle birlikte sonuçları şimdiden ilan etmek çok akıllıca olmayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti in tarih sahnesindeki bundan sonraki varlığında önemli sonuçlara neden olacak bu referandum birilerinin dediği gibi sınırları belirleyecektir. Ama hangi sınırları önceden sağ ve sol denilen daha sonra laik dindar diye adlandırılan son dönemde ise iyice  birbirine karışan sınırları. Çünkü adı “Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi Oylaması”  olan bu referandumda dindar, muhafazakar, milliyetçi kesimi temsil ettiğini idda eden AK Parti, milliyetçi, dindar kesimi temsil ettiğini idda eden Milliyetçi Hareket Partisi büyük bir koalisyon yaptılar. Karşılarında ise ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi ve ülkemizde her türlü kin nefret söylemlerinin adeta üreticisi olan PKK terörünün siyasi arenadaki, meclisteki siyasi temsilcisi olan HDP. Evet görünürde siyasi sınırlar çok keskin görünmekle birlikte siyasi parti liderleri işlerine geldiğinde insanlardan siyasi görüşleri üzerinden oy isterlerken işlerine geldiğinde “bu mesele memleket meselesi” söylemine sarıldılar. İtiraf etmek gerekir ki bu konuda da oldukça başarılı oldular.

İlginizi çekebilir  Merkez bankası başkanı değişecek mi?

Açılan sandıklara göre %51 oranında EVET çıktı. Türk Milleti Partili cumhurbaşkanlığı sistemine onay verdi. 1980 yılında darbe ile yapılan anayasanın üzerinden hemen hemen 40 yıl geçtikten sonra yapılabilen en kapsamlı anayasa değişikliği yapılmış oldu. Her ne kadar çok ezici bir çoğunlukla evet çıkmamış olsa da bu hiçbir sonucu değiştirmeyecek yani Türkiye Cumhuriyeti yönetim şeklinde yeni bir döneme girmiş oldu. Referandum sonuçlarının siyasi ve ekonomik etkilerini önümüzdeki dönemde tabiki göreceğiz. Ekonomi üzerinde kısa vadede evet çıkmasının olumlu bir etkisi olabilir. 17 Nisan 2017 Borsa İstanbul ( BİST ) hise senetlerinde hatrı sayılır bir yukarı yönlü hareket görebilirz. Doalr – Tl de ise kademeli bir düşüş bekliyorum. Altın kısa vadede olmasa da uzun vadede yükselişini koruyacaktır. Türk milleti referanduma katılım oranı ve verdiği oyun rengi ile demokrasi adına hem içerideki hem de dışımızdakilere gerçekten güzel bir ders verdi. % 51 evetle geçen partili cumhurbaşkanı sistemi ekonomimize kısa ve orta vadede olumlu yansıyacaktır.

İlginizi çekebilir  Başbakan yardımcısı kıdem tazminatını konuştu kimse bir şey anlamadı

Bir cevap yazın